 |
Zde vyobrazený štrúdl byl upečen ze čtvrtiny uvedeného množství surovin. |
Jirotkova typologie osobnosti založená na tzv. koblihovém testu je dnes obecně známa (viz Jirotkova studie
Saturnin z roku 1942). Málokdo však ví, že Zdeněk Jirotka vypracoval ještě jednu typologii, založenou tentokráte na testu štrúdlovém. Že na takové typologii pracuje, naznačil již v závěru Saturnina - své dílo však nikdy nepublikoval. Důvodem pro to byl nejspíše fakt, že vědecká komunita nebyla tehdy na takový revoluční objev připravena. Už i koblihová typologie byla jeho kolegy přijata velmi vlažně (jedním z nemnoha jejích propagátorů byl dr. Vlach) a postupem času pronikla spíše do folkloru než na vědecká pracoviště. Ani její největší obhájci však neviděli potřebu pro další typologii, která by byla založena na jiném druhu moučníku. Mylně se totiž domnívali, že koblihy je možno při testu zaměnit za libovolný moučník, aniž by se to nějak odrazilo na výsledku. Avšak Jirotka si hned uvědomil, že různé moučníky nejenže mají odlišné fyzikální vlastnosti, a tedy umožňují odlišné zacházení, ale také že mají odlišné vlastnosti chemické, a že tedy reakce, které u lidí vyvolávají, se značně různí. Právě svým štrúdlovým testem to chtěl Jirotka dokázat a vybídnout tak věděckou veřejnost ke zkoumání dalších moučníků a následnému vytvoření komplexní moučníkové typologie osobnosti. Z rukopisu Jirotkovy "štrúdlové studie" se dnes dochovaly pouze fragmenty, i ty však dávají tušit, že se jednalo o dílo vskutku fenomenální. Pro ilustraci zde uvádíme fragment nazvaný
Hraběnčin štrúdl
250g másla
4 vejce
450g hladké mouky
120g + 160g cukru (může být i méně a část můžeme nahradit vanilkovým)
1/2 prášku do pečiva
4-5 větších jablek, nastrouhaných na plátky
skořice a hnědý cukr na posypání, případně ořechy nebo rozinky
 |
Hraběnčin štrúdl v řezu.. |
1. Nejprve nakrájíme studené máslo na kostky, přidáme prosátou mouku a mneme mezi konečky prstů, až výsledek vypadá jako strouhanka.
2. Přidáme 120g cukru a prášek do pečiva a promícháme. Můžeme zpestřit několika pořádnými strouhnutími muškátového oříšku nebo hrstí pšeničných klíčků.
3. Dále přidáme žloutky a začneme zpracovávat těsto. Je-li třeba, přidáme také trochu studené vody.
4. Z těsta odebereme asi čtvrtinu a uložíme do mrazáku, zbytek do lednice.
5. Mezitím si oloupeme, vykrájíme a nastrouháme jablka.
6. Předehřejeme troubu na 180°C. Hlubší plech vyložíme papírem na pečení.
7. Těsto z lednice rozválíme asi na 5mm a malinko větší než plech. Pak přeneseme na plech, urovnáme a zvedneme okraje, zhruba 1cm.
8. Na těsto rozprostřeme v silné vrstvě nastrouhaná jablka a posypeme skořicí a trochou hnědého cukru, můžeme přidat také ořechy nebo rozinky, nebo obojí.
9. Z bílků ušleháme středně tuhý sníh a postupně do něj zašleháváme 160g cukru, až je sníh tuhý a krásně lesklý.
10. Rozprostřeme sníh na jablka.
11. Zbylým těstem z mrazáku postrouháme na hrubém struhadle sníh.
12. Pečeme dozlatova, asi 40 minut.