Sunday, April 5, 2015

Velikonoce? Velikonoce!

Velikonoce nemám ráda. Jejich křesťanská symbolika mi nic neříká, ale překvapivě mě nepřitahuje ani jejich symbolika pohanská, která pro mě v jiných případech mívá jisté kouzlo. Možná proto, že to pohanské je pohřbené pod kombinovaným nánosem křesťanství a folkloru a nějaká resurekce je v nedohlednu. K mé neoblibě Velikonoc také přispívají všudypřítomné dekorace, které mi přijdou ještě nevkusnější než dekorace valentýnské. Řekla bych, že to bude mít co do činění s tím, že jak Valentýn, tak i Vánoce mají své typické barevné ladění, kdežto typickou barvou Velikonoc je prostě a jednoduše barevnost: čím peštřejší, tím lépe. Tento estetický princip zpravidla nevyznávám. Nakonec jsem ale přeci jen našla jeden aspekt Velikonoc, se kterým se mohu ztotožnit. Je to, pochopitelně aspekt kulinářský, mlsnoopičí. Tradiční český mazanec je moc fajn, beránek taky, i když ten by, pro mě za mě, klidně mohl mít i trochu bábovkoidní tvar. I na Velikonoce však čerpám kulinářskou inspiraci také v britské kuchyni. A kvůli hot cross buns - voňavým nadýchaným bochánkům doslova napěchovaným citrusy, rozinkami a jablky (doslovnost výrazu "napěchovaný" člověk plně docení při zadělávání těsta) - budu klidně i slavit Velikonoce.

Hot Cross Buns
Těsto na tyto úžasné bochánky potřebuje dost dlouhou dobu na kynutí, takže pokud si je chceme dát čerstvě upečené odpoledne k čaji, je třeba začít s přípravou už dopoledne. Nijak zvlášť pracné ale nejsou, jen si na ně člověk musí počkat - a to čekání rozhodně stojí za to, nedoporučuji snažit se to nějak uspíšit. Osvědčil se mi recept Paula Hollywooda, ovšem s jedním rozdílem. Tradičně mají hot cross buns navrch křížek nakreslený kašičkou z mouky a vody. Vypadá to sice pěkně, ale po upečení je to jenom takové gumovité cosi, co bochánkům na chuti nic nepřidá. Proto jsem křížek místo toho jen nařízla nožem. Nebo, přesněji řečeno, jsem ho naznačila nožem. K naříznutí je potřeba pořádně ostrý nůž.

Na 12 bochánků potřebujeme:
500g hladké mouky
10g soli
75g krupicového cukru
10g instantního droždí
40g změklého másla
2 vejce
120ml teplého mléka
120ml studené vody
150g rozinek
80g kandované pomerančové a citronové kůry
strouhanou kůru ze 2 pomerančů (nebo trochu sušené)
1 jablko, nakrájené na kostičky
2 lžičky skořice
70g meruňkového džemu

1. V míse smícháme mouku, sůl, cukr a droždí, přidáme máslo, vejce, mléko a polovinu vody. Zbytek vody doléváme postupně, podle potřeby.
2. Hněteme 5-10 minut. Těsto je dost mokré, tak je lepší tento úkol delegovat na robota.
3. Přikryjeme a necháme kynout 1-3 hodiny. 1 hodina je taková optimističtější, těsto kyne dost pomalu.
4. Těsto vyklopíme, posypeme skořicí a vším ovocem a pořádně to do něj zapracujeme. Pokud to vypadá, že ovoce je víc, než je dané množství těsta schopné pojmout, tak přesně tak je to správně. Necháme další hodinu kynout.
5. Těsto vyklopíme a opakovaně překládáme dovnitř, abychom ho zbavili vzduchu. Pak rozdělíme na 12 stejně velkých částí. (Já jsem z polovičního množství těsta udělala 8 menších bochánků.)
6. Vykoulíme bochánky a naskládáme je na plech docela blízko k sobě - je žádoucí, aby se při pečení trochu spojily. Přikryté necháme zase hodinu kynout.
7. Předehřejeme troubu na 220°C. Ostrým nožem uděláme na každém bochánku křížek. Nebo na onen tradiční křížek smícháme 70g hladké mouky a 70ml vody, dáme to do zdobícího sáčku s malým otvorem a tím namalujeme křížky. Ne na každý bochánek zvlášť, spíš uděláme jednu dlouho čáru přes každou řadu a každý sloupec bochánků.
8. Pečeme zhruba 20 minut. Zatímco jsou bochánky v troubě, ohřejme a propasírujeme meruňkový džem, kterým pak bochánky potřeme, ihned po vyndání z trouby.
9. Jen co trochu vychladnou, můžeme se do nich pustit. Buď jen tak, nebo je rozkrojíme a lehce potřeme máslem.