Friday, August 29, 2014

Drožďová renezance

Kdykoli jídelníček ve školní jídelně oznamoval polévku s drožďovými knedlíčky, v talíři pak plavaly jakési béžovo-šedé bobky. Jíst se to sice dalo, ale rozhodně to nebylo žádné terno. A rozhodně mě to nijak neinspirovalo k tomu, abych drožďové knedlíčky sama aktivně vyhledávala. Proto mě dost překvapilo, když jsem recept na ně objevila při listování kuchařkou prababičky Kiliánové. Ta je totiž plná všemožných úžasných pochoutek, které zdobily stoly a těšily jazýčky mlsných opic v předminulém století. Od doby mého překvapivého nálezu jsem se ale mnohokrát přesvědčila o tom, že si knedlíčky své místo v kuchařce náležitě zasloužily. Nejvíce se mi osvědčily v polévce, která by se dala výstižně popsat názvem

Kuřecí vývar se zeleninou a drožďovými knedlíčky
na vývar: 
1 kuřecí stehno (případně další, vývarovitější části kuřete)
1 cibule
5 stroužků česneku
několik bobkových listů, kuliček jalovce a černého pepře
na knedlíčky:
1 střední cibule
1 lžíce olivového oleje
4 kostky droždí
strouhanka (z celozrnného pečiva)
3/4 lžičky kurkumy
1/2 lžičky nového koření
špetka muškátového oříšku
1 vrchovatá lžička mletého zázvoru
sůl
1 žloutek
na polévku:
plátek másla
1 cibule
2 větší mrkve
2 řapíky celeru
další zelenina, kterou máme zrovna doma (pórek, petržel, normální celer, kedluben...)
sůl, pepř

1. Nejprve si připravíme vývar. Kuře omyjeme, dáme do hrnce spolu s rozčtvrcenou cibulí, česnekem a kořením, zalijeme vodou, přivedeme k varu, ztlumíme a necháme bublat dobrou hodinku. Doléváme vodu, je-li třeba.
2. Mezitím se pustíme do knedlíčků. Cibuli nakrájíme opravdu najemno a osmažíme na oleji doměkka. Přidáme rozdrobené droždí a na mírném plameni mícháme, dokud se nerozpustí. Pak necháme vychladnout. (Ano, vypadá to vskutku lákavě!)
3. V míse smícháme strouhanku, s kořením a solí, přidáme žloutek a rozpuštěné droždí s cibulí, můžeme přidat i najemno nasekanou čerstvou petrželku. Vypracujeme tužší těsto, které se ale nesmí drobit. Z toho pak tvarujeme malé kompaktní kuličky, ale klidně i jiné tvary, pokud na nás zrovna přijde tvořivá nálada.
4. Třetí cibuli nakrájíme (klidně hruběji), osmažíme na másle, přidáme nastrouhanou mrkev, nakrájený celer a další zeleninu a několik minut restujeme.
5. Z vývaru vylovíme pevné části, maso odložíme a obereme, koření vyhodíme a cibuli z česnekem můžeme propasírovat zpátky do hrnce.
6. Přidáme maso a orestovanou zeleninu a přivedem znovu k varu. Vhodíme knedlíčky a vaříme ještě asi 10 minut. Dle chuti osolíme, opepříme a můžeme přidat ještě nasekanou pažitku, petržel, libeček nebo celerovou nať. Ideální pro chladné večery blížícího se podzimu.

Wednesday, August 27, 2014

Dort svatého Citróna

S citronovou polevou a spirálkami citronové kůry
Nedávno jsem na mých oblíbených stránkách www.bbc.co.uk/food hledala recept na nějaký zajímavý dort, ve kterém by figurovaly mandarinky. Stránky jsou naštěstí na podobné náročné požadavky velmi dobře připraveny, a tak stačilo párkrát klinkout a už jsem mohla pročítat nabízené recepty. Jeden z nich mě naprosto uchvátil, jmenuje se St. Clement's Cake, tedy dort svatého Klementa. Několik věcí na něm zaujme hned na první pohled: není v něm žádná mouka, nedává se do něj žádný tuk, zato ale jsou v něm celé mandarinky, uvařené a se vším všudy rozmixované. Na druhý "pohled" zaujme, že je dort krásně sťavnatý, skrz naskrz mandarinkový a má velmi příjemnou texturu (skoro jako mrkvový dort v Lehké hlavě). A když  mandarinky zrovna nejsou v sezóně, dají se použít i jiné citrusy (a možná i jiné ovoce, nebo dokonce i zelenina jako třeba ta mrkev). Dnes jsem tedy upekla dort sv. Citróna jako poděkování tomuto známému světci, že zažehnal ta letošní hrozná vedra a konečně nám dopřává příjemné teploty, ve kterých se dá normálně fungovat. Svatý Citrón budiž pochválen!

St. Clement's Cake
375g klementýnek (4-5 kusů)
6 vajec
225g cukru
250g mletých mandlí
1 vrchovatá lžička prášku do pečiva

1. Mandarinky důkladně omyjeme a vydrbeme kartáčkem, ale opatrně, aby se kůra neporušila. V hrnci zalijeme vodou, přivedeme k varu a na mírném plameni vaříme asi 2 hodiny, doléváme vodu, pokud je třeba. Přitom vychutnáváme nádhernou mandarinkovou vůni, která se po chvíli začne z hrnce linout a prostoupí celým bytem.
2. Když jsou mandarinky uvařené, necháme je vychladnout, pak je rozkrojíme, odstraníme případné pecky a rozmixujeme.
3. Vejce utřeme s cukrem, přidáme mandarinky a ostatní ingredience a dobře zamícháme. Nebo můžeme vše postupně přidávat do mixéru k mandarinkám.
4. Nalijeme do dortové formy o průměru 21cm a pečeme 40 minut při 190°C. Pak dort přikryjeme alobalem a pečeme dalších 20 minut.
5. Hotový dort můžeme přelít mandarinkovým sirupem: svaříme šťávu ze dvou klementýnek, 50g cukru, lžíci pomerančové marmelády (bez nakrájené kůry - v M&S mají moc dobrou ze sevillských hořkých pomerančů)  a necháme bublat 3-4 minuty, až sirup zhoustne.