Kdykoli jídelníček ve školní jídelně oznamoval polévku s drožďovými knedlíčky, v talíři pak plavaly jakési béžovo-šedé bobky. Jíst se to sice dalo, ale rozhodně to nebylo žádné terno. A rozhodně mě to nijak neinspirovalo k tomu, abych drožďové knedlíčky sama aktivně vyhledávala. Proto mě dost překvapilo, když jsem recept na ně objevila při listování kuchařkou prababičky Kiliánové. Ta je totiž plná všemožných úžasných pochoutek, které zdobily stoly a těšily jazýčky mlsných opic v předminulém století. Od doby mého překvapivého nálezu jsem se ale mnohokrát přesvědčila o tom, že si knedlíčky své místo v kuchařce náležitě zasloužily. Nejvíce se mi osvědčily v polévce, která by se dala výstižně popsat názvem
Kuřecí vývar se zeleninou a drožďovými knedlíčky
1 kuřecí stehno (případně další, vývarovitější části kuřete)
1 cibule
5 stroužků česneku
několik bobkových listů, kuliček jalovce a černého pepře
na knedlíčky:
1 střední cibule
1 lžíce olivového oleje
4 kostky droždí
strouhanka (z celozrnného pečiva)
3/4 lžičky kurkumy
1/2 lžičky nového koření
špetka muškátového oříšku
1 vrchovatá lžička mletého zázvoru
1 vrchovatá lžička mletého zázvoru
sůl
1 žloutek
na polévku:
plátek másla
1 cibule
2 větší mrkve
2 řapíky celeru
další zelenina, kterou máme zrovna doma (pórek, petržel, normální celer, kedluben...)
sůl, pepř

2. Mezitím se pustíme do knedlíčků. Cibuli nakrájíme opravdu najemno a osmažíme na oleji doměkka. Přidáme rozdrobené droždí a na mírném plameni mícháme, dokud se nerozpustí. Pak necháme vychladnout. (Ano, vypadá to vskutku lákavě!)
3. V míse smícháme strouhanku, s kořením a solí, přidáme žloutek a rozpuštěné droždí s cibulí, můžeme přidat i najemno nasekanou čerstvou petrželku. Vypracujeme tužší těsto, které se ale nesmí drobit. Z toho pak tvarujeme malé kompaktní kuličky, ale klidně i jiné tvary, pokud na nás zrovna přijde tvořivá nálada.
4. Třetí cibuli nakrájíme (klidně hruběji), osmažíme na másle, přidáme nastrouhanou mrkev, nakrájený celer a další zeleninu a několik minut restujeme.
5. Z vývaru vylovíme pevné části, maso odložíme a obereme, koření vyhodíme a cibuli z česnekem můžeme propasírovat zpátky do hrnce.
6. Přidáme maso a orestovanou zeleninu a přivedem znovu k varu. Vhodíme knedlíčky a vaříme ještě asi 10 minut. Dle chuti osolíme, opepříme a můžeme přidat ještě nasekanou pažitku, petržel, libeček nebo celerovou nať. Ideální pro chladné večery blížícího se podzimu.