
Po inspirativním příspěvku o karí je tu další kulinářský exkurz do Indie. Tentokrát bude mít - jak napovídá již název - co do činění s indickou jogínskou tradicí. Níže uvedený recept z ní čerpá jak svým obsahem, tak i formou. Základem je celkem běžné těsto na vánočku nebo velikonoční bochánek, ale namísto tradičního fenyklu a badyánu nebo méně tradičního muškátového oříšku obsahuje směs koření na způsob yogi čaje. A namísto tradičního třípatrového modelu, sestaveného z copánků ze čtyř, tří a dvou pruhů těsta, je tato "yogi pletýnka" upletená z osmi pruhů najednou, což trochu evokuje jogína, který formuje své končetiny do roztodivných pozic. I když osm končetin takový jogín vlastně nemá, ať se snaží, jak chce. Ale různá hinduistická víceruká a vícenohá božstva disponují anatomickým vybavením potřebným k pozici "pletýnka ásana". Závěrem je třeba ještě zmínit, že uvedený způsob zaplétání byl převzat z návodu Paula Hollywooda, pekařského guru všech mlsných opic. A tady je recept:
Yogi pletýnka:
500g hladké mouky
42g droždí
100g cukru
200ml vlažného mléka
125g rozpuštěného másla
2 žloutky
1/2 lžičky soli
zhruba 2 lžičky od každého koření: skořice, hřebíček, zázvor, kardamom, černý pepř (posledních dvou trochu méně)
1. Do misky rozdrobíme droždí, přidáme trochu cukru, mouky a mléka. Umícháme kvásek a necháme chvilku kynout.
2. Smícháme prosátou mouku s cukrem, solí a kořením, přidáme vykynutý kvásek, žloutky a postupně přiléváme mléko s máslem, až máme hladké těsto. To pak ještě alespoň 10 minut hněteme. Když jsme s ním spokojeni, dáme zpátky do mísy, přetáhneme fólií a necháme kynout.
3. Vykynuté těsto rozdělíme na osm stejných částí a vyválíme z nich stejně dlouhé válečky. Ty pak zaplétáme následovně:
1. 8 pod 7 a přes 1
2. 8 přes 5
3. 2 pod 3 a přes 8
4. 1 přes 4
5. 7 pod 6 a přes 1
6. opakujeme kroky 2-5
pozn.: Číslování je podle aktuálního pořadí na začátku každého kroku, s novým krokem
se tedy všechny pruhy přečíslují. Doporučuji nejdříve párkrát vyzkoušet třeba na kusu
provázku, abychom pochopili princip.
 |
YogiYogi |
4. Neupravené konce odkrojíme (a můžeme nechat naši kreativitu, ať se na nich vyřádí), upravené konce zahneme dospod. Zapletenou "vánočku" přeneseme na plech a necháme ještě vykynout. Pak pomašlujeme rozšlehaným vejcem a dáme do trouby vyhřáté na 200°C. Zhruba po 8 minutách ztlumíme na 180°C a dopečeme.
5. Podáváme se silným černým čajem s mlékem nebo bez, ale za vyzkoušení rozhodně stojí i varianta yogi2, tedy s yogi čajem s pořádnou dávkou mléka a medu.